среда, 4 сентября 2013 г.

Бібліографічна довідка – 5 вересня 2013 року 90 років від дня народження Грицька Бойко, українського письменника.

        Бойко Григорій Пилипович (5 вересня 1923 – 25 вересня 1978) – український письменник, поет і перекладач, член Спілки письменників СРСР.

Біографія

Народився 5 вересня 1923 року в селі Оленівці на Донеччині в сім'ї службовця. Після закінчення сільської семирічки він вчився в Оленівській рудниковій школі, яка знаходилась досить далеко. Тому хлопцеві щодня доводилося вставати о четвертій ранку, кілька кілометрів йти пішки до станції, а вже звідти їхати робочим поїздом до школи. І не здавалося, що важко, адже тяга до знань була безвимірною.

Після закінчення школи Грицько Бойко пішов на фронт захищати Батьківщину від навали фашистів. Служив рядовим кулеметного взводу, а потім і офіцером-зв'язківцем. Брав участь у боях під Сталінградом,  був поранений і контужений. Удостоєний бойових урядових нагород.
Після війни Грицько Бойко став студенетом українського відділу літературного факультету Донецького педагогічного інституту. У 1949 році закінчив його з відзнакою. Кілька років він працював в обласній газеті «Радянська Донеччина» та літературним консультантом Донецької філії Спілки письменників України.
Початком своєї літературної діяльності Г. Бойко вважав 1950 рік, коли в Донецькому обласному видавництві вийшла його перша збірка віршів «Моя Донеччина». Адресована вона була дорослим, а вже наступного року вийшла в світ збірка його поезій для дітей «Будем шахтарями». Відтоді поет не зраджував наймолодшим читачам, повністю віддав їм тепло свого серця і свій непересічний талант.
Грицька Бойка справедливо можна назвати неперевершеним майстром сміху в поезії для дітей. Він, як ніхто інший, вмів не просто розважати молодших читачів, а й з теплим, добрим гумором дотепно й незлобливо показати найрізноманітніші вади дитячого характеру. Вереда, замазура, хвалько, брехун, ледар, базіка, невіглас, недотепа, боягуз, підлабузник, задавака, ябеда, роззява, симулянт — ось «знамениті» персонажі його чудових віршів та поем.
Помер 25 вересня 1978 року. Похований на Міському кладовищі "Берківцях". Поруч з ним похований його син драматург Вадим Бойко. 

Праці

Звичайно, Грицько Бойко писав у своїх творах про рідний край — Донеччину, про героїчну працю шахтарів. Це збірки: «Будем шахтарями», «Ми з Донбасу», «Шахтарочка».
В інших творах він розповідав дітям про їхніх ровесників за рубежем: «Два хлопчики Сміти», «Славків гість», «Діти Чілі». Є серед написаного Грицьком Бойком і п'єси-казки: «Космічна подорож» та «Про Андрійка і Терпця». Популярним жанром у поета були також скоромовки-спотиканки та загадки. Вони заставляють сміятися і думати, збуджують цікавість та увагу.
Із захопленням Грицько Бойко працював для дошкільнят. Для них він написав коротенькі веселинки та мініатюри. Вони не тільки бавлять малечу, а й несуть цікаві відомості про життя, природу, допомагають пізнавати довкілля.
Грицько Бойко не тільки поет-гуморист, а й поет-перекладач. Для українських дітей він переклав твори С.Маршака,  К.Чуковського, А.Барто, С.Михалкова, а також інших поетів.
Знаний Грицько Бойко і як поет-пісняр. Він написав понад 400 пісень, переважно для дітей. Відомі українські композитори А.Кос-Анатольський, А.Філіпенко, Ю.Рожавська, А.Мясков поклали чимало його творів на музику. Великою популярністю користувалися його «Ніченька-чарівниченька» (композитор І.Поклад), «Вишневий цвіт» (композитор В.Верменич). Класикою стали створені ним з Аркадієм Філіпенком «На місточку» та «Соловейку, щебечи!». Ці пісні записав з дитячим хором відомий в усьому світі співак з України Іван Семенович Козловський.


Твори Грицька Бойко
Бойко, Г. П. Веселинки, вірші, скоромовки / Грицько Бойко; упоряд. Е.Бойко; передм. Т.Коломієць; худож. А.Василенко. - К.: Веселка, 1995. - 240 с.: іл.
Бойко, Г. П. Веселинки: казки, скоромовки, загадки / Грицько Бойко; мал. А.Василенко; передм. О.Пархоменко. - К.: Веселка, 1973. - 208 с.
Бойко, Г. П. Як Андрійко став умійком / Грицько Бойко; худож. Ю.Козюренко. - К.: Веселка, 1973. - 23 с.: іл. 

WEB - бібліографія
Бібліографічна довідка: біографія Григорія Пилиповича Бойко, аналіз «Вибраних творів у двох томах», «Билиці діда Гриця»: «веселики», скоромовки-спотиканки»: [Електронний ресурс] - Електрон. текст. – Режим  доступу: http://www.chl.kiev.ua/95/Writer_1/bojko/01.htm - Загол. з екрану. – Мова: укр.

Бойко Григорій Пилипович: біографія, твори письменника: Вікіпедія: [Електронний ресурс] - Електрон. текст. – Режим доступу:  http://uk.wikipedia.org/wiki/Бойко_Григорій_Пилипович - Загол. з екрану. – Мова: укр.

Бойко Грицько: сайт видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»: [Електронний ресурс] - Електрон. текст. – Режим доступу:   http://ababahalamaha.com.ua/uk/Бойко_Грицько - Загол. з екрану. – Мова: укр.Грицько Бойко: біографія, твори:  Український центр: [Електронний ресурс] - Електрон. текст. – Режим доступу:   http://ukrcenter.com/Література/38932/Грицько-Бойко - Загол. з екрану. – Мова: укр.

Грицька Бойко: біографія, твори:  Українська література: каталог авторів: [Електронний ресурс] - Електрон. текст. – Режим доступу:   http://www.ukrlit.vn.ua/biography/boyko.html - Загол. з екрану. – Мова: укр.

Твори Грицька Бойко для дітей, які вміщені на цьому сайті:
Грицько Бойко, вірші для дітлахів: [Електронний ресурс] - Електрон. текст. – Режим доступу:   http://petryk.com.ua/ua/articles/275.html - Загол. з екрану. – Мова: укр.

Бойко Грицько. Смішинки-Веселинки: вірші для дошкільного віку:  [Електронний ресурс] - Електрон. текст. – Режим доступу:   .http://www.twirpx.com/file/856236/- Загол. з екрану. – Мова: укр.Комментариев нет:

Отправить комментарий